ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Κύπελλο Ελλάδας: Αποκλεισμός στην παράταση για τον Βύρωνα

Πασχαλίδης Πρότυπες Κατασκευές

Πάλεψε όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στον Πιερικό της Γ’ Εθνικής, ο Βύρωνας Καβάλας ο οποίος στα πλαίσια της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-2 από την ομάδα της Κατερίνης.

Η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση, καθώς τα ενενήντα λεπτά ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ, με τον Βύρωνα να στέκεται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο απέναντι σε μια ομάδα Γ’ Εθνικής.

Στον έξτρα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά από μια φάση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο στρατόπεδο της Καβαλιώτικης ομάδας. Στο 100’ ο Μαυρογιάννης θα δεχθεί χτύπημα με την μπάλα στο πρόσωπο και θα πέσει στο έδαφος, με τους παίκτες του Πιερικού να συνεχίζουν το παιχνίδι κανονικά και τελικά να φτάνουν στο τέρμα που άνοιξε το σκορ με τον Κυπαρίσση.

Στη συνέχεια ο Βύρωνας προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς όμως να τα καταφέρει ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με το οποίο «κλείδωσαν» την πρόκριση στο 119’ με τον Κατσαβάκη.

Παρά τον αποκλεισμό, ο Βύρωνας ικανοποίησε ενόψει της έναρξης της νέας αγωνιστικής περιόδου στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Καβάλας ενώ επόμενη επίσημη αναμέτρηση για τους «μελανόλευκους» της Καβάλας είναι ο τελικός του Super Cup στις 16 Σεπτεμβρίου απέναντι στον πρωταθλητή Καβάλας, Ορφέα Ελευθερούπολης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Βύρωνας Καβάλας (Στυλιανού): Ευστρατίου, Μαυρογιάννης, Μπάμπουρας, Τουμανίδης, Μαχαίρας, Ευκαρπίδης, Βλάχος, Πτηνόπουλος, Καρίπογλου, Μίγκα, Τοπάλι.

Πιερικός (Ανδρόνικός): Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Καλαϊτζής, Γιαλαμίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Μακρίδης, Κατσαβάκης, Μιτακίδης, Κυπαρίσσης, Ανανιάδης.