ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: «Εξάσφαιρος» ΑΟΚ απέναντι στην φιλότιμη Βέροια – Σπουδαία νίκη για τον Νέστο (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 14η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, με τον ΑΟΚ να επικρατεί με 6-1 της Βέροιας, σε ένα παιχνίδι που είχε δυο διαφορετικά «πρόσωπα».

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά, βάζοντας δύσκολα στους – φανερά επηρεασμένους – «αργοναύτες» από τα γεγονότα της περασμένης εβδομάδας. Μάλιστα, η Βέροια ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Χατζηπάντο στο 21’ να ανοίγει το σκορ, με την χαρά των φιλοξενούμενων όμως να κρατάει για λίγο καθώς στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε τέρμα ο Τζελίδης στο 23’ για το 1-1 το οποίο παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, καθώς η Βέροια έβαλε δύσκολα στον ΑΟΚ με την πολύ καλή ανασταλτική της λειτουργία.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 48’ όταν ο Ντιμπόνγκ είδε δικαίως την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΟΚ «πάτησε γκάζι» και σκόρπισε την «Βασίλισσα του Βορρά». Αρχικά στο 49’ ο Τζελίδης έκανε το 2-1 για τον ΑΟΚ ενώ στο 50’ ο Γκέκας κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και βάζοντας σωστά το πόδι του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από κόντρα για το 3-1. Στο 52’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σε κενή εστία θα καταφέρει να πετύχει το 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των «αργοναυτών» μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 68’ ο Γκέκας θα είναι αυτός που θα καταφέρει να κάνει χατ-τρικ πετυχαίνοντας το 5-1 ενώ στο 72’ ο Βασίλης Παπαδόπουλος έκανε το τελικό 6-1 μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Βέροιας. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «αργοναύτες» έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ ακόμη περισσότερο.

Τα γκολ: Τζελίδης 23’, 49’, Γκέκας 50’, 52’, 68’, Παπαδόπουλος 72’/ Χατζηπάντος 21’

Στη Χρυσούπολη ο Νέστος πέτυχε ακόμη μια σπουδαία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και κατάφερε να παραμείνει σε τροχιά διεκδίκησης της κορυφής. Οι Χρυσοπουλιώτες στο σημερινό παιχνίδι με τον Θερμαϊκό είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από την αρχή καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Σέα ενώ στο 11’ ο Ορφανίδης διαμόρφωσε το 2-0 του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Νέστος βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Μπαρέττα στο 85’ ενώ το τελικό 4-0 το έκανε ο Ράνος στο 93’ της αναμέτρησης.

Τα γκολ: Σέα 7’, Ορφανίδης 11’, Μπαρέττας 85’, Ράνος 90’+3’