ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Νίκη τίτλου για τον ΑΟΚ στο Παραλίμνιο – Ανατροπή στο φινάλε για τον Νέστο (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Με νίκες συνέχισαν ΑΟΚ και Νέστος Χρυσούπολης στην 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο ΑΟΚ εμφανίστηκε κυρίαρχος στο Παραλίμνιο και κατάφερε να ελέγξει πλήρως την αναμέτρηση απέναντι στον τοπικό Απόλλωνα. Οι «αργοναύτες» άνοιξαν το σκορ στο 33’ με τον Τζελίδη και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 0-1.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν παρόμοια με τον ΑΟΚ να πιέζει και να ψάχνει το δεύτερο τέρμα, το οποίο τελικά ήρθε στο 72’ με τον Βασίλη Παπαδόπουλο, ο οποίος «σφράγισε» τη νίκη για τους «αργοναύτες» οι οποίοι διατηρήθηκαν στο +7 από τον δεύτερο Νέστο ενώ ταυτόχρονα αύξησαν την διαφορά τους από τον Πανθρακικό.

Τα γκολ: Τζελίδη 33’, Παπαδόπουλος 72’

Ο Νέστος «τα χρειάστηκε» κόντρα στην Νίκη Ευκαρπίας, όμως τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της ομάδας της Θεσσαλονίκης και να διατηρήσει την επαφή του με την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Νίκη ήταν αυτή που κατάφερε να βρει πρώτη τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Δεληζάνο, ο οποίος με εκτέλεση φάουλ «ξάφνιασε» τον Μούτσα για το 0-1 του ημίχρονου. Στην επανάληψη ο Νέστος ανέβασε την απόδοση του και άρχισε να δημιουργεί την  μια ευκαιρία πίσω από την άλλη. Η ισοφάριση ήρθε στο 58’ από τον Ράνο ενώ στο 80’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο και στο 90’ ο Τανζού πέτυχε την ολική ανατροπή για τον Νέστο διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για την ομάδα της Χρυσούπολης.

Τα γκολ: Ράνος 58’, Τανζού 90’/ Δεληζάνος 23’