ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ήττα στην Δράμα για τον ΑΟΚ – Σπουδαία νίκη για τον Νέστο – Ήττα-υποβιβασμός για τον Βύρωνα – Ήττα για τον Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 28η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Α.Ο Καβάλα γνώρισε την ήττα στην Δράμα από τον Πανδραμαϊκό με 2-0 και έμεινε και μαθηματικά εκτός της διεκδίκησης του τίτλου. Οι «αργοναύτες» παρουσίασαν ένα καλό πρόσωπο στο α’ μέρος χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με κορυφαία τη διπλή ευκαιρία των Ιορδανίδη και Ρουμπιέ στο 7’ της αναμέτρησης. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ παρουσιάστηκε τελείως διαφορετικός κάνοντας αρκετά λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Πανδραμαϊκός και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 61’ με τον Αχαλινόπουλο ενώ στο 67’ ο – πρώην ποδοσφαιριστής των «αργοναυτών – Χατζηκυριάκου θα γράψει το τελικό 2-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Πανδραμαϊκός: Μιχαηλίδης, Μητρούσης, Μεντής, Ντόσης, Μαχαίρας, Χατζηκυριάκου, Αχαλινόπουλος, Ιγνατίου, Κουκόλης, Μπάμπουρας, Παυλίδης.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Ρεβυθόπουλος, Μπαμπαλής, Βασίλεβιτς, Στυλιανίδης.

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Παπαποστόλου, Μπατσαράς, Μαγκαφίνης, Βασιλόπουλος, Γερογιάννης, Καζαντζίδης, Καρακώστας, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Μπαρέττας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Pavlov, Χωρινός, Σπανδωνίδης, Γιαννάκος.

Τα γκολ: Αχαλινόπουλος 61’, Χατζηκυριάκου 67’

Επιβλητική επικράτηση με 4-1 πέτυχε ο Νέστος κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα. Το σκορ άνοιξε για τους Χρυσοπουλιώτες ο Πανταζής στο 30’ ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ράνος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του α’ μέρους ο Τσολάκης μείωσε για τον Αγροτικό. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Οκάν έδωσε εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στον Νέστο και ο Ράνος στο 77’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «κλείδωσε» την νίκη για την ομάδα του.

Τα γκολ: Ράνος 30’, 77’, Πανταζής 33’, Οκάν 47’/ Τσολάκης 44’

Ο Βύρωνας γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Δόξα Δράμας και πλέον υποβιβάστηκε μαθηματικά στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Καβάλας της επόμενης σεζόν. Το σκορ άνοιξε νωρίς-νωρίς ο Σαμπανίδης με δυνατό σουτ εκτός περιοχής ενώ ο ίδιος παίκτης στο 30’ έκανε το 0-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Βύρωνας κατέφερε να μειώσει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Τανζού, όμως ο Περσίδης λίγα λεπτά έδωσε εκ νέου προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους «μαυραετούς».

Τα γκολ: Τανζού 57’/ Σαμπανίδης 2’, 30’, Περσίδης 63’

Ο Μ.Α Ορφανίου γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-0 από τον – μαθηματικά πρωταθλητή – Καμπανιακό. Το σκορ άνοιξε ο Σαρβανίδης στο 14’ ενώ ο Κεχαγιάς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του λίγο πριν το τέλος του α’ μέρους. Ο Ιγνατίδης έκανε το 0-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60’ ενώ ο Μανιός έγραψε το τελικό 0-4.

Τα γκολ: Σαρβανίδης 14’, Κεχαγιάς 44’, Ιγνατίδης 60’, Μανιός 81’