ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Το 3/3 έκανε ο ΑΟΚ απέναντι στον Απόλλωνα Παραλιμνίου – Με τον βαθμό έφυγε από την Ευκαρπία Νέστος (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα, η 4η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο ΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του Απόλλωνα Παραλιμνίου στο ΔΑΚ Χρυσούπολης και συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα. Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Γκέκας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος. Μετά το 20’ οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Ελέζι στο 26’ μετά από φάση διαρκείας. Στο 38’ οι «αργοναύτες» θα κερδίσουν δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Γιαγτζίδη μέσα στην περιοχή, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για τη συγκεκριμένη απόφαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζελίδης, γράφοντας το 2-1 του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο ΑΟΚ θα βρεί και τρίτο τέρμα, μετά από γύρισμα του Γκέκα στο ύψος της περιοχής, ο Δημητριάδης με όμορφο σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παππά για το 3-1 στο 55’. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους.

Τα γκολ: Γκέκας 5’, Τζελίδης 38’, Δημητριάδης 55’/ Ελέζι 26’

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε από την Ευκαρπία ο Νέστος Χρυσούπολης, ο οποίος έμεινε στο «μηδέν» απέναντι στην γηπεδούχο και νεοφώτιστη Νίκη. Το συγκρότημα του Κεχαγιά είχε τέσσερις βασικές απουσίες λόγω covid-19 παρ’ όλα αυτά στάθηκε αρκετά καλά και απέσπασε εύκολα την ισοπαλία. Μάλιστα, η καλύτερη στιγμή του αγώνα ανήκει στους Χρυσοπουλιώτες, οι οποίοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Ορφανίδη. Στα αρνητικά της αναμέτρησης, ο Νέστος στα μισά της επανάληψης έμεινε με δέκα, καθώς αποβλήθηκε ο Σέα, ο οποίος χάνει και το μεσοβδόμαδο παιχνίδι απέναντι στον Αετό Βαρβάρας στην Χαλκιδική.