ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ήττα για τον ΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη – Μεγάλη νίκη για τον Βύρωνα – Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Η 22η αγωνιστική της Γ’Εθνικής ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα.

Ήττα που τον φέρνει στο -5 από την κορυφή, υπέστη ο Α.Ο Καβάλα στη Θεσσαλονίκη από τον τοπικό Θερμαϊκό. Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας» οι γηπεδούχοι βρήκαν την ουσία που αποζητούσαν και έφτασαν σε μια υπερπολύτιμη νίκη. Το σκορ για την ομάδα της Θέρμης άνοιξε στο 18’ ο Τσιάτσιος με όμορφο τελείωμα μετά από γύρισμα μέσα στην περιοχή το οποίο δεν μπόρεσε να αποκρούσει η αμυντική γραμμή του ΑΟΚ. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου πέρασε χωρίς κάποια καλή στιγμή και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» θα ευτυχίσουν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 64’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κουρέλα ο οποίος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σταθάκη για το 2-0. Ο ΑΟΚ τελικά κατάφερε να μειώσει στο 76’ όταν μετά από σέντρα του Μπατσαρά, ο Κατσαμάγκας έκανε κεφαλιά-πάσα στον Ρουμπιέ, ο οποίος με το κεφάλι «κρέμασε» τον Σαββίδη και μείωσε σε 2-1 για τους «αργοναύτες». Τελικά όμως στο 84’ ο Θερμαϊκός θα «κλειδώσει» τους τρεις βαθμούς όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα θα καταλήξει μέσα στην περιοχή των «αργοναυτών», ο Σταθάκης θα κάνει άστοχη έξοδο και ο Τσιούχας θα γράψει το τελικό 3-1. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Βαφειάδης και Μπατσαράς αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα και θα απουσιάσουν από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι του Κυπέλλου Καβάλας απέναντι στον Βύρωνα.

Τα γκολ: Τσιάτσιος 18’, Κουρέλας 64’, Τσιούχας 84’/ Ρουμπιές 76’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Θερμαϊκός (Κούτσης): Σαββίδης, Μπάρδας, Στοϊνοβιτς, Τσιούχας, Παπαστεριανός, Αναστασιάδης, Σάλιαρης, Τσιάτσιος, Κουρέλας, Παπαδόπουλος, Δεινόπαπας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Αθανασίου, Μουντζούρης, Αθανασιάδης.

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Γερογιάννης, Μπατσαράς, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Καρακώστας, Μπαρέττας, Κατσαμάγκας, Ιορδανίδης.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Κατσέτης, Δημητρακούδης.

Μεγάλη νίκη-ανάσα πέτυχε ο Βύρωνας Καβάλας απέναντι στον Απόλλωνα Παραλιμνίου με 2-0. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς τις πολλές φάσεις, οι «μελανόλευκοι» κατάφεραν αρχικά να ανοίξουν το σκορ με ένα υπέροχο τέρμα του Γρηγόρη Παπαδόπουλου στο 51’ ενώ ο Μηνάς Πτηνόπουλος «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα του με προβολή στο 78’. Αξίζει να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Καρίπογλου και μετά το παιχνίδι ο Αθανασίου και θα απουσιάσουν από το μεσοβδόμαδο παιχνίδι του Κυπέλλου Καβάλας απέναντι στον ΑΟΚ.

Τα γκολ: Παπαδόπουλος 51’, Πτηνόπουλος 78’

Την ήττα με 4-1 γνώρισε στην Δράμα από την τοπική Δόξα ο Μ.Α Ορφανίου και έγινε η πρώτη ομάδα που μαθηματικά υποβιβάζεται από το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Οι «μαυραετοί» κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο ημίχρονο απέναντι στην ομάδα του Ορφανίου με τους Φραγκούλη, Οικονομίδη και Θεοδοσιάδη. Το 4-0 έκανε στο 73’ ο Ιορδανίδης ενώ το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ορφανίου ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 90’ με τον Ντουσάι.

Τα γκολ: Φραγκούλης 6’, Οικονομίδης 28’, Θεοδοσιάδης 39’, Ιορδανίδης 73’/ Ντουσάι 90’