ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Το 2/2 με επική ανατροπή έκανε η Καβάλα BC – Πρώτη νίκη της σεζόν για τον ΓΣΕ (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Πασχαλίδης Πρότυπες Κατασκευές

Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν οι Καβαλιώτικες ομάδες στην 3η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας.

Η Καβάλα BC πέτυχε μια επική ανατροπή κόντρα στον ΓΣ Αμαρουσίου, επικρατώντας με 89-80, σε ένα παιχνίδι όπου το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη στο -13. Με το σκορ του β’ ημιχρόνου να είναι 61-39 οι Καβαλιώτες κατέκτησαν το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 16-22 (28-41), 28-18 (56-59), 33-21 (89-80)

TO ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΟΣ

Καβάλα BC (Πενταζίδης): Άρμστεντ 19 (3), Μπρουκς, Αμπατζάς 13 (2), Καψαλός 14 (1), Ζαρκαδούλας 15 (2), Ράπτης 15, Αγγελάκος 3, Οκεκουόγεν 10, Μπανάσας.

ΓΣ Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Στασινός 12 (2), Παπαγιάννης 2, Ξυδάς 3 (1), Ξύδης 9 (2), Κανέλλης, Σιδέρης, Μαργέλης 10 (2), Παπαγεωργόπουλος 7, Αρνόκουρος 6 (1), Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Γκαγκαλούδης 26 (6).

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ο ΓΣΕ κατέκτησε το πρώτο φύλλο αγώνος της σεζόν, καθώς επικράτησε με 79-78 του Α.Ο Τρίτωνα. Οι Ελευθεροπουλιώτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος του, όμως η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο λίγο έλειψε να στερήσει από τους γηπεδούχους την πρώτη τους νίκη στην σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-13, 21-18 (41-31), 19-21 (60-52), 19-26 (79-78)

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΟΣ

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 5, Ναούμης 4, Γοργόνης 14 (1), Παπαδόπουλος 3, Σκουλίδας 17 (4), Ερμείδης 4, Πάτρας, Κάδρας 4, Τζόρτζεβιτς 28 (3).

Α.Ο Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 4 (1), Μανοΐλοβιτς 5 (1), Θεοδώρου, Τσόχλας 17 (5), Μάντζαρης, Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 26 (2), Μελισσαράτος 15 (1), Δημάκος 11 (2).